Advanced search

Blog: News, Events, Tackle

Fishin news, new and proved tackle reviews, warehouse news, fishing events, fishing videos and photo gallery - all this content we present at Angler's Zone Blog. "Angler's Zone" company.

"Angler’s Zone" does much more than just static distribution of products. We spare no effort to ensure adequate understanding and utilisation of the real purpose of the product and its specifications as well as appreciation of the manufacturers’ concepts. Our aim is to inform the final user about all the product’s characteristics, exceptional features as well as the purpose and possibilities of use.

So, read our blog and be informed!

Trout Union Cup 2017 - registration of teams and contestants

Thursday, April 6, 2017 8:14 AM

Dear friends, teams and competitors, On behalf of Sport Fishing Association ''TUCAS'', we are happy to invite you at the Trout Union Cup 2017., which will be held on the Bečva river from 27th of April to 01st of May in city Valašske Mezirici – CZECH REPUBLIC.


Concluding with 1st of April, registrations for Trout Union Cup 2017 are completed. Trout Union Cup will host totally 99 competitors divided into 24 national teams and 1 international team from even 13 countries. Great response from national teams again, will give us great rivalry and competition on excellent Bečva river which we all remember from 2015. by many records and fantastic fishing!

We hope that all of you will enjoy, feel good and have excellent competition with top class competitors here again, on great Trout Union Cup!

REGISTERED TEAMS AND PARTICIPANTS

BELARUS:

  • Sedakov Eugen (contestant team),
  • Koldychevsky Nikolay (contestant team),
  • Pivovarov Alexandr (contestant team),
  • Romanov Sergey (contestant team),
  • Voron Pavel (contestant individual),
  • Soglayev Alexey (captain)

BOSNIA AND HERZEGOVINA:

  • Borovčanin Ognjen,
  • Bjelajac Dejan,
  • Rončević Milenco,
  • Klačar Vladimir (captain)

BULGARIA TEAM 1:

  • Kostadinov Todor (contestant),
  • Getov Georgi (contestant),
  • Lakov Petar (contestant),
  • Kostadinov Nikolay (contestant),
  • Gune Emin (captain)

BULGARIA TEAM 2:

  • Boyadjiev Lubomir (team 2 or individual 1),
  • Kotrabakov Ivan (team 2 or individual 2),
  • Mitev Zlatko (contestant),
  • Yalamov Kaloyan (contestant),
  • Shegerminov Vasil (captain)

CZECH REPUBLIC TEAM 1:

  • Cop Daniel,
  • Martinu Jaroslav,
  • Libjac Jan,
  • Dundr Marek

CZECH REPUBLIC TEAM 2:

  • Tichy Michal,
  • Maixner David,
  • Foltyn Josef,
  • Foltyn Martin

CZECH REPUBLIC ORGANIZATION TEAM:

LOCAL UNION OSTRAVA

  • Forst Robers,
  • Nemec Jan,
  • Kacel Petr,
  • Novy Jan

CROATIA:

  • Matijašić Mario,
  • Boras Mijo,
  • Kuk Željko,
  • Hrvoje Kuzmić,
  • Hanžeković Mirko (individual),
  • Šiljeg Boris (individual)

HUNGARY TEAM 1:

  • Pancotay Gellert,
  • Furtos Attila,
  • Gegeny Victor,
  • Kemecsei Zoltan

HUNGARY TEAM 2:

  • Meszlenui Jozsef,
  • Csabai Istvan,
  • Tarsoly Mihaly (team 2 or individual 1),
  • Sztahovits Peter (team 2 or individual 2)

LATVIA TEAM 1:

  • Račiks Modris,
  • Gegeris Janis,
  • Filippov Igor,
  • Rublans Maris (captain)

LATVIA TEAM 2:

  • Bičevskis Reinis (captain, team 2 or individual 1),
  • Elnionis Toms (team 2 or individual 2),
  • Lerums Matiss,
  • Freivalds Andis

MOLDOVA TEAM 1:

  • Bajan Serghei,
  • Bulan Dmitrii,
  • Corcebas Alexandr,
  • Tibulco Taras

MOLDOVA TEAM 2:

  • Golovko Max,
  • Munteanu Alexei,
  • MURAVSCHI Georghe
  • Negru Valerii

ROMANIA TEAM 1:

  • Rizea Cristian,
  • Groza Raul,
  • Malutan Paul,
  • Jakab Aron,
  • Malutan Pavel (captain)

ROMANIA TEAM 2:

  • Trombitas Cristian (team 2 or individual 1),
  • Caraus Paul (team 2 or individual 2),
  • Tarnacop Lulian,
  • Vlsiu Radu,
  • Marius Miu

RUSSIA TEAM 1:

  • Contestants (names will be added after qualifications),
  • Captain (name will be added after qualifications)

RUSSIA TEAM 2:

  • Contestants (names will be added after qualifications),
  • Captain (name will be added after qualifications)

SERBIA TEAM 1:

  • Pertot Darko,
  • Gosić Željko,
  • Dražić Nedan,
  • Lukić Nicola

SERBIA TEAM 2:

  • Jeremić Lazar (team 2 or individual 1),
  • Aleksić Danko (team 2 or individual 2),
  • Jeličić Uroš,
  • Smiljković Vladica

SLOVAKIA TEAM 1:

  • Hornak Peter (contestant),
  • Holly Lukaš (contestant),
  • Smatana Juraj (contestant),
  • Marcin Peter (contestant),
  • Tešicky Vlastimil (captain)

SLOVAKIA TEAM 2:

  • Samela Jaroslav (team 2 or individual 1),
  • Rojtaš Marek (team 2 or individual 2),
  • Hornak Pavol (contestant),
  • Augustin Peter (contestant),
  • Klasniak Peter (captain)

UKRAINE TEAM 1:

  • Remeshivskyi Oleksandr,
  • Pogostinskyi Kirilo (captain),
  • Lukatskyi Oleksandr,
  • Matsuiev Anrii

UKRAINE TEAM 2:

  • Ovelko Anton (captain; team 2 or individual 1),
  • Karpyuk Roman (team 2 or individual 2),
  • Kotsuba Iurii,
  • Stadnikov Veniamin

Registration data:

Invitation with full information about Trout Union Cup 2017 Program can be Downloaded here

Registration form can be Downloaded here

Committee contacts:

In order to obtain specific information on the registration procedure, accommodation, fishing area and local logistics, please contact the organizing committee:

Mario Matijašić: +385 998457529, e-mail: matijasic.mario@gmail.com

Stanislav Pernickŷ: +420 602511046, e-mail: pernicky@kreditvm.cz

Check out latest information here:

AnglersZone Web-site: www.anglerszone.eu/en/

Trout Union Facebook page: www.facebook.com/TroutUnion/

Pontoon21 Croatia Team blogspot: http://croatia-spin-team.blogspot.hr/

Be informed!!!


Best regards,

Mario Matijašić

Trout Union Cup Organization Committee

Comments